Jak to jest z przyprawami na diecie bezglutenowej?

Odkąd jestem na diecie bezglutenowej i odkąd zaczęłam prowadzić bloga o tej tematyce (a to już 5 lat!), pojawiają się pytania: Jak to jest z przyprawami na diecie bezglutenowej? Czy możemy stosować „normalne” przyprawy? Czy przyprawy mają gluten? Z pomocą przychodzi, jak zwykle, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Na swojej stronie publikują wyniki I tury badań dotyczących przypraw. Jakie są wyniki?

Jak czytamy na ich stronie, przyprawy najbardziej popularnych firm (Prymat, Kotanyi, Kamis, marki Tesco) nie zawierały glutenu, mimo że na etykietach było takie ostrzeżenie. Wynik <LOQ oznacza, że w danej próbce było poniżej 6,25 ppm glutenu, czyli poniżej zakresu oznaczenia ilościowego. Nawet przyprawy mielone, co do których pojawiało się najwięcej wątpliwości, wyszły dobrze: papryka mielona, pieprz mielony, czosnek).

Niestety, są też firmy, które nie są dla nas bezpieczne… Kolejny zły wynik przypraw firmy Dary Natury. Kolendra mielona tej firmy znów zawierała gluten powyżej 50 ppm. Podobnie gluten zawierał ekologiczny pieprz mielony Darów Natury. Na etykietach tych przyprawach nie było ostrzeżenia o glutenie. Powyżej 50 ppm zawierała też mieszanka – przyprawa do Gyrosa firmy Szczypta Natury, natomiast na jej etykiecie nie było ostrzeżenia o glutenie.

Dokładne wyniki zbadanych produktów dostępne są pod tym adresem [KLIK]

4 komentarze Dodaj własny

 1. ~rafjas pisze:

  Dobry wynik przypraw, które zawierały na etykietach ostrzeżenia o glutenie oznacza, że w tych konkretnych partiach produktu nie było glutenu. Osoby z celiakią i tak nie powinny po nie sięgać. A jeżeli lubią ruletkę, to polecam raczej kasyno.

  1. To badania przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Proszę uwierzyć, wiedzą, co robią 🙂

 2. Kasia pisze:

  Najlepsze i bezpieczne przyprawy są firmy Margos

 3. Natalia pisze:

  Ja używam od dawna tych przypraw: https://sanoglutenfree.pl/45-przyprawy-bezglutenowe i jestem bardzo zadowolona. Testowałam też innych firm, ale aromat nie był taki intensywny. Naprawdę polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.