Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu z naszej diety produktów, które ten gluten zawierają. Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.

Wydaje się, że wybór jest spory. Jednak kiedy zrozumiemy, że w diecie bezglutenowej zabronione są: pszenica (także orkisz), jęczmień, żyto i zwykły owies i wszystkie produkty z ich dodatkiem problem się pojawia.

Kiedy nauczymy się eliminować z naszej diety to, co nam szkodzi, wszystko będzie już łatwe. Nie możemy używać żadnej mąki, która pochodzi z zabronionych zbóż. Kasza manna, musli – też odpada. Naleśniki, pyzy, kluski, pierogi, czy pieczywo, które zostało zrobione z mąki z glutenem też odpada. Na szczęście jest wiele firm, które mają w swojej ofercie produkty, które są bezglutenowymi zamiennikami produktów z glutenem.

Problem pojawia się także wtedy, kiedy mamy ochotę na słodycze. Nie możemy jeść żadnych wafelków, ciastek, czy innych takich, które w swoim składzie mają gluten.

Nie można pić też piwa i wódki. Jedyne piwa, które wolno nam spożywać to te bez glutenu. Gin i whiskey też odpada. Wódka, jaką wolno nam spożywać to np. ta z ziemniaków.

Dokładną rozpiskę tego, co można, a czego nie można jeść znajdziecie tutaj!

Oprócz jawnie nazwanego glutenu na składach produktów musimy wypatrywać także: maltodekstryny, maltozy, mąki atta, mąki słodowej, octu słodowego, skrobi modyfikowanej, skrobi pszennej, skrobi roślinnej, stabilizatorów, słodu, syrop glukozowo–fruktozowego, syropu słodowego, wypełniaczy, aromatów, aromatów słodowych, aromatów słodu jęczmiennego, barwników, białka pszennego, białka roślinnego, dekstryny, drożdży płynnych, ekstraktu słodowego, ekstraktu słodu jęczmiennego, ekstraktu z kiełków pszenicy, z otrębów pszennych, fu, czy glicerydów z kiełków pszenicy. Wszystkie te składniki mogą być niebezpieczne dla bezglutków. Brzmi skomplikowanie? Nauczycie się!

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. ~salma pisze:

    Jak interesujaca piszesz! Przeczytam wam caly czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.