Jestem bezglutkiem

Witajcie wszyscy!

Mam 23 lata i od kilku dni jestem bezglutkiem. Postanowiłam, że nazwanie tej przypadłości w przyjemny sposób ułatwi poradzenie sobie z nową rzeczywistością.

Osób, które przechodzą na dietę bezglutenową przybywa, więc uznałam, że prowadzenie bloga będzie bardzo pomocne. Chciałabym pokazać, jak osoby, dla których gluten jest trucizną mogą radzić sobie
w świecie wypełnionym glutenem. Przejście na dietę i zmiana dotychczasowego trybu życia nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych rzeczy, ale do wszystkiego idzie się przyzwyczaić.

No to co, zaczynamy?

4 komentarze Dodaj własny

 1. ~KAMIL pisze:

  Zaczynamy! ja już od 3 lat na diecie 🙂

 2. ~Ania pisze:

  Hey! Mam pytanie – jakie badana musiałaś wykonać, by dowiedzieć się, że masz nietolerancję glutenu? Pozdrawiam i uważam, że to świetny i pomocny blog!

  1. Cześć! Miałam przeprowadzane badania w szpitalu. Przede wszystkim przeciwciała:
   przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
   przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
   przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF)

   Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii i ich obecność we krwi prawie jednoznacznie potwierdza chorobę. Należy jednak podkreślić, że ich brak nie wyklucza celiakii, zwłaszcza u osób dorosłych i u bardzo małych dzieci, gdyż część chorych nie wytwarza w ogóle przeciwciał, co więcej – obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania choroby. Dlatego do pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego.

   Miałam wykonaną i biopsję, gdzie sprawdzano moje kosmki jelitowe. Wtedy okazało się, że mam celiakię.

 3. ~Ania pisze:

  Hey! Nie wiem czy mój komentarz się tu pojawił, więc jeszcze raz : jakie badania wykonałas, by potwierdzić że masz nietolerancję glutenu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.