Tarczyński

dnia

W ostatnich dniach w mediach pojawia się bardzo dużo reklam kabanosów Tarczyński. Skłoniło mnie to do tego, by napisać do producenta, czy produkty tej firmy są bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej.

Oto odpowiedź:

W odpowiedzi na Pani zapytanie dotyczące zawartości glutenu w naszych wyrobach informuję, że na etykiecie poszczególnych wyrobów znajduje się jego skład, w którym podajemy między innymi dane odnośnie zawartości glutenu w produkcie.

Pragnę dodać, że większość naszych wyrobów nie zawiera w składzie glutenu, jednakże widnieje na etykiecie informacja, że produkt może zawierać śladowe jego ilości. Zmuszeni jesteśmy tak znakować produkt, gdyż na chwilę obecną nie posiadamy osobnego magazynu dla przypraw i dodatków funkcyjnych, które nie zawierają alergenów między innymi glutenu.

Wszystkie przyprawy dodawane do żywności składowane są w jednym magazynie, gdzie może dojść do zakażenia krzyżowego. Większość firm produkujących przyprawy i dodatki na specyfikacjach wprowadza informacje dotyczące możliwości zanieczyszczenia śladowymi ilościami alergenów (między innymi glutenem) nawet w przypadku, gdy nie są używane.

Produkcja wyrobów odbywa się na maszynach, które pomiędzy asortymentami są tylko płukane- zabieg ten w stu procentach nie wyklucza zanieczyszczenia glutenem i innymi alergenami. Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie mamy 100% gwarancji, że wszystkie nasze wyroby są czyste od zawartości glutenu –mogą zawierać jego śladowe ilości – dlatego też na etykiecie każdego wyrobu mamy taką informację.

Mamy w planach produkcję wyrobów czysto bezglutenowych, ale wiąże się to z koniecznością wyspecjalizowania dostawców przypraw i dodatków funkcjonalnych, wygospodarowaniem osobnego magazynu przypraw na przyprawy bezglutenowe i itp.- proces wdrożenia wymaga czasu.

Musi Pani sama ocenić ryzyko obecności glutenu w naszych wyrobach mając na uwadze powyższe informacje.

Oceniam więc ryzyko i uznaję, że jest ono zbyt duże. Póki co nie skuszę się na produkty tej firmy. Może kiedyś będą one bezglutenowe? Kto wie…

2 komentarze Dodaj własny

  1. ~Misiorowska pisze:

    Mimo, że odpowiedź negatywna (szkoda), to jak pięknie świadoma i rozbudowana!

  2. ~mfkj pisze:

    Witam,
    w almie kupiłem dziś kabanosy tarczński z przekreślonym kłosem.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.