Porada dietetyczna – „hälsa”

Pamiętacie wpis poświęcony Salad Story? Przedstawiciele tej restauracji skierowali się z prośbą do Pani dietetyk Anety Łańcuchowskiej z poradni dietetycznej „hälsa”, by przygotowała ona specjalną poradę dietetyczną na bloga!

To pierwsza taka sytuacja, mam nadzieję, że nie ostatnia, w której firma, z którą się kontaktuję, wychodzi naprzeciw osobom na diecie.

Zapraszam Was serdecznie do lektury, a firmie Salad Story oraz poradni dietetycznej „hälsa” dziękuję za zaangażowanie!

Oto wypowiedź pani dietetyk Anety Łańcuchowskiej!

Gluten to wspólna nazwa dla rozpuszczalnej frakcji białek kilku zbóż. U ludzi cierpiących na celiakie właśnie gluten jest odpowiedzialny za spłaszczanie się błony śluzowej jelita, a co najważniejsze zaniku kosmków jelitowych, co z kolei prowadzi
do upośledzenia wchłaniania składników pokarmowych oraz pogorszenia procesów trawiennych.

Z celiakią jednak można walczyć, chociaż niestety w klasycznej odmianie tej choroby walka polega na przejściu dożywotnio na restrykcyjną dietę bezglutenową. Niezbędne jest zastąpienie produktów zawierających gluten, tych niestety jest bardzo dużo, produktami od glutenu wolnymi, których na szczęście też nie brakuje.

Komponując dietę bezglutenową najlepiej skupić się na produktach nie posiadających glutenu w swoim składzie takich jak m.in.: kukurydza, mąka kukurydziana, ryż, ziemniaki, soja, proso, kasza gryczana, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, orzechy, mięsa chude oraz owoce i warzywa w postaci soków, przecierów, surówek, potraw gotowanych. Oczywiście dieta nie musi się ograniczać jedynie do w/w produktów ponieważ wiele z dostępnych na rynku produktów żywnościowych, dzięki procesowi produkcji czy obróbki, mogą być glutenu pozbawione. Czytajmy dokładnie opisy składu na opakowaniu, a nierzadko znajdziemy „perełki” odpowiednie do spożycia dla osób chorych na celiakie.

Oznaczenie produktu spożywczego charakterystycznym „przekreślonym kłosem” również daje nam pewność, iż taki produkt glutenu nie zawiera. Obecnie na rynku dostępnych jest duża ilość gotowych produktów bezglutenowych takich jak: pieczywo, makarony, kaszki a nawet słodycze, jak również półproduktów z których bez przeszkód możemy przygotować w domu smaczne potrawy (mieszanki różnego rodzaju mąk).

Pamiętajmy, iż dieta odpowiednia dla osób cierpiących na celiakie, po części dzięki doborowi odpowiednich produktów, po części dzięki odpowiedniej technice przyrządzania potraw, to dieta, która powinna być łatwostrawna, bogata w witaminy A, D, C, kwas foliowy, wapń i żelazo oraz pełnowartościowe białko.

Produkty bezwzględnie zabronione w diecie osoby z celiakia to oczywiście produkty zawierające gluten, ale również wszelkie tłuste potrawy, dania smażone, przetwory mięsne, kawa zbożowa, napoje gazowane oraz ostre przyprawy.

Sieć restauracyjna Salad Story, słynąca z troski o jakość dań serwowanych w swoich restauracjach, jako jedna z pierwszych w Polsce, wprowadziła szczegółowe oznakowania swoich dań pod kątem zawartości glutenu. Oznaczenia poszczególnych dań i składników w Salad Story obejmują również produkty wegetariańskie, bezlaktozowe, wegańskie i przyjazne dzieciom.
Dzięki tego typu restauracjom osoby chore na celiakie nie muszą jedynie w zaciszu domowym przygotowywać posiłków lecz z powodzeniem mogą korzystać z uroków „jedzenia na mieście” – polecam Aneta Łańcuchowska, dietetyk z Poradni Dietetycznej „hälsa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.