Pieczona szynka

dnia

Pieczona szynka to potrawa, która wymaga ciut więcej zaangażowania od chleba w jajku ;), ale i walory smakowe są znacznie większe! Dzisiaj miałam ochotę ugotować coś konkretnego i pysznego, więc wybór padł właśnie na szynkę!

Co potrzebujemy?

szynka (nasza miała niecały kilogram)

suszone grzybki

dwie średnie cebule

ziemniaki

sól, pieprz

Jak przygotować pieczoną szynkę?

Z szynki odkrajamy niepotrzebne ścięgna, czy inne żyłki. Następnie ją myjemy, a kiedy wyschnie nacieramy ją solą i pieprzem z każdej strony. Suszonymi grzybkami obsypujemy dno naczynia żaroodpornego. Dwie średnie cebule kroimy w szesnastki lub w piórka (jak wolicie). Szynkę kładziemy na grzybki i obsypujemy wokół cebulą. Dodajemy również suszone grzybki.

Piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Do rozgrzanego piekarnika wkładamy naczynie żaroodporne z przykryciem, by szynka nie wyschła. Co jakiś czas kontrolujemy, czy nic nam się nie przypala. Oblewamy sosikiem, który wycieka z szynki. Ruszamy naczyniem, by szynka nie przywarła do dna. Po około godzinie można zmniejszyć temperaturę do 180 stopni, by spokojnie doszła do siebie.

Ziemniaki gotuję, nie podpiekam ich, bo uważam, że w takiej formie, polane sosikiem będą idealne.

Obiecana fota szynki, już na talerzu!

PS

Powiem Wam szczerze, że robiłam już kiedyś tę szynkę i wyszła idealna. Teraz wszystko robiłam dwa razy wolniej, gdyż mam problem z ręką. Mam nadzieję, że mimo tych przeciwności, wszystko będzie super.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.