Tarczyński

W ostatnich dniach w mediach pojawia się bardzo dużo reklam kabanosów Tarczyński. Skłoniło mnie to do tego, by napisać do producenta, czy produkty tej firmy są bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej.

Oto odpowiedź:

W odpowiedzi na Pani zapytanie dotyczące zawartości glutenu w naszych wyrobach informuję, że na etykiecie poszczególnych wyrobów znajduje się jego skład, w którym podajemy między innymi dane odnośnie zawartości glutenu w produkcie.

Pragnę dodać, że większość naszych wyrobów nie zawiera w składzie glutenu, jednakże widnieje na etykiecie informacja, że produkt może zawierać śladowe jego ilości. Zmuszeni jesteśmy tak znakować produkt, gdyż na chwilę obecną nie posiadamy osobnego magazynu dla przypraw i dodatków funkcyjnych, które nie zawierają alergenów między innymi glutenu.

Wszystkie przyprawy dodawane do żywności składowane są w jednym magazynie, gdzie może dojść do zakażenia krzyżowego. Większość firm produkujących przyprawy i dodatki na specyfikacjach wprowadza informacje dotyczące możliwości zanieczyszczenia śladowymi ilościami alergenów (między innymi glutenem) nawet w przypadku, gdy nie są używane.

Produkcja wyrobów odbywa się na maszynach, które pomiędzy asortymentami są tylko płukane- zabieg ten w stu procentach nie wyklucza zanieczyszczenia glutenem i innymi alergenami. Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie mamy 100% gwarancji, że wszystkie nasze wyroby są czyste od zawartości glutenu –mogą zawierać jego śladowe ilości – dlatego też na etykiecie każdego wyrobu mamy taką informację.

Mamy w planach produkcję wyrobów czysto bezglutenowych, ale wiąże się to z koniecznością wyspecjalizowania dostawców przypraw i dodatków funkcjonalnych, wygospodarowaniem osobnego magazynu przypraw na przyprawy bezglutenowe i itp.- proces wdrożenia wymaga czasu.

Musi Pani sama ocenić ryzyko obecności glutenu w naszych wyrobach mając na uwadze powyższe informacje.

Oceniam więc ryzyko i uznaję, że jest ono zbyt duże. Póki co nie skuszę się na produkty tej firmy. Może kiedyś będą one bezglutenowe? Kto wie…

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

2 Comments Dodaj swój

  1. ~Misiorowska pisze:

    Mimo, że odpowiedź negatywna (szkoda), to jak pięknie świadoma i rozbudowana!

  2. ~mfkj pisze:

    Witam,
    w almie kupiłem dziś kabanosy tarczński z przekreślonym kłosem.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *