Pieczywo Chaber

Monika, fanka bezglutenowego bloga na Facebooku, wysłała mi wiadomość dotyczącą pieczywa Chaber. Natrafiła na nie w Auchan w Swadzimiu koło Poznania.

Bezglutenowe produkty tej firmy to Pieczywo chrupkie fitness (mąka ryżowa, sól, woda) oraz Pieczywo chrupkie kukurydziano-ryżowe (kaszka kukurydziana, mąka ryżowa, cukier, sól, woda).

W VI turze badań Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przebadało jeden z produktów tej firmy.

„Postanowiliśmy zbadać pieczywo chrupkie kukurydziano-ryżowe firmy Chaber, gdyż w naszych badaniach z końca 2010 roku (II tura) pieczywo zawierało gluten. Aktualny wynik pieczywa firmy Chaber poniżej granicy wykrywalności świadczy o tym, że nasze badania mają sens, ponieważ firmy starają się potem zapobiegać takim sytuacjom. Wiemy, że m.in. w wyniku naszych informacji firma Chaber wprowadziła regularne badania surowców i gotowego produktu pod kątem zawartości glutenu” – czytamy w opisie badań Stowarzyszenia. Wynik > LOD oznacza, że zawartość glutenu jest poniżej dolnej granicy oznaczenia ilościowego.

Pozdrawiam!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

One Comment Dodaj swój

  1. Wiolla pisze:

    musi być przepyszne.
    Bardzo przydatny blog 🙂
    Zapraszam do mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *