Kopiec Kreta Dr. Oetkera (bez glutenu)

dnia

Od pewnego czasu w ofercie Dr. Oetkera są bezglutenowe produkty. Kiedy dowiedziałam się, że wśród wielu propozycji znajdzie się także Kopiec Kreta, bardzo się ucieszyłam. Odkąd jestem na diecie bezglutenowej, nie jadłam tego ciasta. A przygotowanie go z mieszanki Dr. Oetkera było zawsze łatwe i przyjemne. Tak było i teraz!

Zacznijmy od tego, że instrukcja przygotowania ciasta Kopiec Kreta jest bardzo prosta. Nie potrzebujemy też zbyt wielu składników. Oprócz mieszanek, które są w kartoniku, musimy mieć masło, wodę, śmietankę 30 proc., banany i jajka. No i oczywiście okrągłą formę (moja miała średnicę 24 cm), która sprawi, że nasze ciasto będzie przypominało kopiec kreta.

Muszę wam powiedzieć, że przygotowanie ciasta sprawiło mi naprawdę sporo radości. Zaczęłam od rozgrzania piekarnika do 175 stopni. Kiedy piekarnik się nagrzewał, zabrałam się za przygotowanie pierwszej części naszego kopca kreta. Wszystkie składniki musimy miksować razem do gładkiej masy.

Później przełożyć masę równo do formy i piec w piekarniku przez około 25-30 minut. Ciasto musi być ładnie wyrośnięte, a patyczek, który w nie wbijemy, musi być suchy. Jeśli piekarnik jest dobrze rozgrzany, ciasto wyrośnie bez problemu. Nie przejmujcie się, jeśli jest niskie. To nie ma być bardzo wyrośnięte ciacho.

Mała porada: na opakowaniu jest napisane, żeby wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Ja wybrałam opcję „bez papieru”. Formę wysmarowałam masłem i obsypałam kaszką kukurydzianą (możecie też użyć bułki tartej). Ciasto nie przywiera, a pozostałości kaszki się obsypują, więc nie stanowi to żadnego problemu.

Kiedy wyjmiemy ciasto z piekarnika, odkładamy je do ostudzenia. Kiedy już ostygnie, zostawiamy brzegi na około 1 centymetr i łyżką wydrążamy ciasto do ok. 0.5 cm. Najważniejsze, żeby zmieściły się w nim przekrojone na pół banany. Ciasto, które nam pozostanie z wydrążania, odkładamy do miseczki, tworząc coś w rodzaju ziemi, którą obsypiemy nasz kopiec.

Zabieramy się za przygotowanie masy. Śmietanki muszą być mocno schłodzone, żeby łatwiej nam się ubiło. W drugim naczyniu mieszamy jeszcze jedną mieszankę, która daje nam bananowy smak. Łączymy dwie masy ze sobą i potem delikatnie mieszamy z płatkami czekoladowymi, które są dodane do zestawu.

Banany kroimy na pół i płaską częścią wkładamy na ciasto. Owoce pokrywamy masą, uklepujemy z niej kopiec, który posypujemy odłożonym wcześniej ciastem. Jeśli kopiec będzie się osypywał – nie przejmujcie się. To w końcu kopiec kreta, to się zdarza! 😉

 

Ciasto odkładamy do lodówki na ok. 2 godziny. Przyznam szczerze, że ja nie wytrzymałam tych 2 godzin i spróbowałam ciasto dużo wcześniej. I wiecie co? Było przepyszne!

Kopiec Kreta Dr. Oetkera w wersji bezglutenowej jest naprawdę smaczny. Pamiętam jeszcze smak wersji glutenowej i zupełnie się od siebie nie różnią. Kopiec Kreta smakował nie tylko mi, ale także mojemu facetowi, który je gluten. Nie widział różnicy, a to naprawdę plus w przypadku bezglutenowych wypieków.

To co? Przygotujecie swoje kopce kreta? 😉

3 komentarze Dodaj własny

  1. ~Bezgl_M pisze:

    Witam, gdzie kupiła Pani bezglutenowy Kopiec Kreta? Szukam i szukam po sklepach i znaleźć nie mogę. Pozdrawiam

    1. Można go dostać w Tesco, Auchan czy Piotrze i Pawle lub Polo Markecie. No i przez internet, np. tu: https://e-oetker.pl/bezglutenowe/188-kopiec-kreta-bez-glutenu-od-dr-oetkera.html

  2. ~edyta pisze:

    Mi osobiście nie smakowało to ciasto. Pomijając chemiczny skład, smakuje mdlo i zbyt słodko. Forma ciasta też nie zachęcająca. Wszędzie pełno okruchów i niezbyt ladnie prezentuje sie. Polecam zrobic coś w rodzaju bezglutenowego murzynka i przełożyć kremem. Przygotowuje się z naturalnych składników. Zdrowsze tańsze i smaczniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.