Italia Bez Glutenu – produkty bezglutenowe

Za oknem iście tropikalne upały. Wieczorne temperatury przypominają te, które pamiętam z wycieczki do Włoch. Firma Italia Bez Glutenu idealnie wpasowała się więc z wysłaniem wspaniałej paczki produktów bezglutenowych, które będę miała przyjemność przetestować.

Jak widzicie na zdjęciu, produktów jest naprawdę sporo. Jest pieczywo, makarony, coś słodkiego i przekąski… W ciągu najbliższych dni będę testować te przysmaki i zdawać Wam relację z tego, jak smakowały.

Firma Italia Bez Glutenu powstała w wyniku połączenia osobistych doświadczeń w stosowaniu diety bezglutenowej, pasji do gotowania oraz zamiłowania do włoskiej kuchni. Firma ta jest oficjalnym dystrybutorem i przedstawicielem na rynek polski włoskich firm:  NOVE ALPI, NUTRI FREE oraz Garofalo.

Nutrifree jest firmą młodą i innowacyjną, o całkowicie toskańskich korzeniach, która zaraz od powstania wniosła na rynek produktów bezglutenowych powiew świeżości, oferując bogaty asortyment chleba, wypieków , słodkości, mąk i innych specjałów, rozbudowując w ten sposób ofertę, która z upływem lat została poszerzona i ulepszona, zwiększając dzięki temu możliwości wyboru osobom, które muszą żyć z celiakią lub na diecie bezglutenowej. Oprócz absolutnego braku składników zawierających gluten , produkty Nutrifree wytwarzane są z wysokiej jakości surowców , z wykluczeniem GMO , tłuszczów uwodornionych, barwników, sztucznych dodatków i substancji zapachowych. Większość produktów tej firmy nie zawiera także laktozy.

Jakość Nutrifree oznacza brak skażenia. Pewność, iż oferuje się produkty bezpieczne wynika z wyłączności produkcji, jaka odbywa się w zakładzie, certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia , stałą kontrolę całego łańcucha i licznych badań surowców i wyrobów gotowych.

Nove Alpi to włoski producent żywności medycznej, bezglutenowej i niskobiałkowej, która we Włoszech dostępna jest głównie w aptekach.  Żywności proponowana przez producenta jest w stanie zaspokoić wszelkie wymagania , począwszy od porannego przebudzenia, aż do wieczora, także jeśli przebywa się poza domem , a to dzięki wygodnym opakowaniom w formie pojedynczych porcji. To produkty charakteryzujące się najwyższą jakością i smakiem. Wszystkie produkty marki Agluten nie zawierają skrobi pszennej, sztucznych barwników czy konserwantów.

Fabryka makaronów Garofalo to od kilkudziesięciu lat lider w produkcji najwyższej jakości suchych makaronów we Włoszech. Makaron marki Garofalo powstał w roku 1789 r., a od lat dwudziestych ubiegłego wieku stał się makaronem wysokiej klasy w całym znaczeniu tego słowa i uzyskał szereg nagród i certyfikatów jako produkt najwyższej jakości. Przez wieki Fabryka rozwijała się w niesamowitym tempie i pozwoliła opracować technologię umożliwiającą kontrolę każdego etapu produkcji makaronu, od wyboru mąki do opakowania, innego w przypadku rurek do nadziewania, innego dla spaghetti, czy kopytek.

Dla Garofalo każdy kształt makaronu jest innym makaronem, nie zaś tą samą pastą, tylko w innym kształcie.

Opakowania makaronu są przezroczyste, łącznie z brzegami, gdzie z reguły gromadzą się odpady i ścinki i których nikt inny nie ma odwagi pokazywać… Makarony bezglutenowe marki Garofalo to najwyższa jakość produktu potwierdzona certyfikatami oraz idealna równowaga, struktura i smak. Makarony bezglutenowe Garofalo posiadają certyfikat Włoskiego Stowarzyszenia ds. Celiakii. Lista sklepów, w których dostępne są testowane produkty!

 Ja już się nie mogę doczekać testów! A Wy? 🙂

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

One Comment Dodaj swój

  1. BARDZO CHĘTNIE OTRZYMYWAŁAM BYM INFORMACJĘ NA TEMA WYROBÓW BEZGLUTENOWYCH ZA KTÓRE TO INFORMACJE BYŁABY SERDECZNIE WDZIĘCZNA ( MIESZKAM W KRAKOWIE )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *